Megszavazta a román parlament kedden Mihai Răzvan Ungureanu volt miniszterelnök, az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt szenátora kinevezését a Külföldi Hírszerző Szolgálat élére.
Klaus Johannis államfő fontos politikai csatát nyert azáltal, hogy sikerült jelöltje mellé parlamenti többséget szerveznie.
Mindezt úgy, hogy a Ponta vezette Szociáldemokrata Párt ellenezte az egykori miniszterelnök kinevezését a kémfőnöki tisztségébe.
Mindezt úgy, hogy a Ponta vezette Szociáldemokrata Párt ellenezte az egykori miniszterelnök kinevezését a kémfőnöki tisztségébe.
Az SZDP és szabadelvű koalíciós partnere, a Tăriceanu féle „liberális” párt és a Konzervatív Párt között létrejött szövetség, az ALDE törvényhozói nem voltak jelen a szavazáson: így próbálták elérni, hogy a parlament határozatképtelen legyen. Az ellenzéki oldalnak Gabriel Oprea ideiglenes kormányfő és pártja, a koalícióban részt vevő Románia Haladásáért Országos Szövetség segített a kémfőnök megszavazásában.
► Felmérés — Hazaküldenék Pontát az erdélyiek
► Felmérés — Hazaküldenék Pontát az erdélyiek
A kétkamarás román parlament együttes ülése 278 törvényhozó jelenlétében határozatképes: a kémfőnökről rendezett voksolás idején 289 képviselő és szenátor volt jelen. Magához a kinevezéshez egyébként a jelenlévők egyszerű többsége is elegendő volt. Ungureanunak 278 törvényhozó szavazott bizalmat.
Az, hogy Johannisnak sikerült a parlament több mint felét a maga oldalára állítania, azt jelzi: a liberálisok körül is kialakulhat egy kormánytöbbség, amennyiben a korrupciógyanúba keveredett Ponta - a rá nehezedő nyomásnak engedve - lemondana kormányfői tisztségéről.
A kétkulacsos Oprea
A mérleg nyelvét képező Gabriel Oprea egyértelművé tette, az általa vezetett formáció voksa nem Ungureanunak szólt, minden nemzetbiztonsági kérdésben támogatják az államfőt, de nem akarják megbuktatni Pontát.
A Holdat az égről
A parlament határozatképességéhez valamennyi ellenzéki frakciónak, köztük az RMDSZ-nek is mozgósítani kellett törvényhozóit.
Miután az SZDP képviselőházi frakcióvezetője ironikusan megjegyezte, hogy Kelemen Hunor Budapestről érkezett megszavazni Ungureanut, - aki külügyminiszteri ténykedése idején, szerinte „Magyarországnak ajándékozta” a Gozsdu-örökséget -, az RMDSZ elnöke - Ungureanura utalva - azzal vágott vissza:
„Csíkszeredából, Kolozsvárról, vagy akár a Holdról is szívesen eljövök olyan emberekért, akik betartják az adott szavukat.
Az Ungureanu-kabinetet, amelyben az RMDSZ is részt vett, 2012-ben a szociálliberális ellenzék bizalmatlansági indítvánnyal buktatta meg, azt kifogásolva, hogy a kormány a marosvásárhelyi magyar orvosképzésnek kari önállóságot biztosító határozatot hozott.
Kövessen bennünket a Facebookon!
Ha tetszik az oldal, csatlakozzon közösségünkhöz a Facebookon, mert sok mindent csak ott talál meg; színes, extra tartalommal várjuk Önöket: hasznos tudnivalók, fotók, videók, góbéságok, rövid- és gyorshírek. |