2015. január 19., hétfő

2014 legjobb magyar sajtófotói

Béli Balázs, a Barikád fotósa nyerte el Úton Európába című képriportjáért a 33. Magyar Sajtófotó Pályázat MÚOSZ Nagydíját.

Béli Balázs, fotópályázat, hírek, Magyar Sajtófotó, Magyar Újságírók Országos Szövetsége, média, photo, Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ, sajtó, sajtófotó,
Móricz-Sabján Simon Netadó tüntetés című képe, amely a Hír- eseményfotó egyedi kategóriájában 2. helyezett lett. Az Erzsébet hídon vonuló több tízezres tömeg egyszerre tartja a magasba mobiltelefonjait az internetadó elleni tiltakozásként 2014 október 28.-án.
A legjobb emberközpontú dokumentarista fotográfiáért odaítélt André Kertész Nagydíjat Balázs Attila, az MTI külső munkatársa kapta Egy hajléktalan karácsonya című képriportjáért.

A legjobb hírképért járó Escher Károly-díjat Móricz-Sabján Simon, a Népszabadság fotóriportere nyerte Netadó tüntetés című képével, a legjobb kollekcióért járó Munkácsi Márton-díjat Hajdú D. András (szabadúszó) érdemelte ki, a megyékben dolgozó legjobb fotóriporter Balázs Attila (MTI), a legjobb teljesítményt nyújtó 30 év alatti fotóriporter pedig Béli Balázs lett.

Koszticsák Szilárd Avató című képe, amely a Hír- eseményfotó egyedi kategóriájában 2. helyezett lett
A kiírásra 243 fotográfus 2738 pályázattal, összesen 7164 képpel nevezett. A legtöbb pályamű az Emberábrázolás-portré kategóriában érkezett, itt az zsűri összesen 506 egyedi és sorozat pályamű közül válogathatott.

Zsűri

Az utolsó forduló kivételével az interneten is nyilvános zsűrizés január 16. és 18. között zajlott.

• Adrian Evans, a Panos Pictures igazgatója, elnök;
  • Eric Baradat, az AFP Photo főszerkesztője;
  • Bócsi Krisztián, a Bloomberg Finance fotográfusa;
  • Marián Pauer fotótörténész, kurátor;
  • Reviczky Zsolt, a Népszabadság fotóriportere.

Adrian Evans az eredményhirdetés előtt kiemelte, hogy az elmúlt év legfontosabb pillanatait rögzítő pályamunkákon keresztül megismerhette az országot, amelynek jelentős fotográfiai hagyományait tapasztalatai szerint a fiatal magyar fotósok is továbbviszik.

A Hír- és eseményfotó egyedi kategória első díját Móricz-Sabján Simon nyerte el, a Képriport sorozat kategóriában a zsűri Csudai Sándort (Magyar Hírlap) sorolta az első helyre.

Veres Viktor Bálvány című képe, amely Emberábrázolás-portré egyedi kategóriában első helyezett lett. Orbán Viktor miniszterelnök a Fidesz frakcióülése után, távozóban a Képviselői irodaházból november 4.-én délután.
    Emberábrázolás-portré egyedi kategóriában Veres Viktor (Mediaworks Kiadó Nemzeti Sport/Népszabadság) végzett az első helyen (fotó fenn), a sorozatok között Bőde János (index.hu) anyagát találta a legjobbnak a zsűri.

A Művészet-műalkotás vagy művészeti tevékenység ábrázolása fotóriporteri eszközökkel egyedi kategóriát Eöri Szabó Zsolt (Nemzeti Színház) nyerte meg, a sorozatok között Hartyányi Norbert (szabadúszó) képei nyertek.

A Sport kategória egyedi képei közül Süveg Áron munkáját, a sorozatok között Mohai Balázs (MTI) anyagát találta a legjobbnak a zsűri.

„Ha valakinek jól megy, az a többieket is motiválja.” Mohai Balázs felvétele a Highline a Szellemvárosban című fotósorozatából, amely a Sport (sorozat) kategóriájának nyertese lett.
    A Természet és tudomány kategóriában az egyedi és a sorozatképek között is Máté Bence (Bence Máté Photography, HidePhotography Inc.) fotói nyertek.

A Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia egyedi kategóriában Stiller Ákos (HVG) végzett az első helyen, a sorozatok között Hajdú D. András anyaga lett a legjobb.

A Bulvár, humor (egyedi vagy sorozat) kategóriában a zsűri megosztott első díjat adott Teknös Miklósnak (Népszabadság) és M. Schmidt Jánosnak (szabadúszó).

A pályázat díjait a 33. Magyar Sajtófotó Kiállítás ünnepélyes megnyitóján adják át a kiállítás helyszínén, a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban március 19-én; a kiállítás március 20. és május 17. között lesz látogatható.

A díjazottak listája

► NAGYDÍJAK

MÚOSZ Nagydíj - Béli Balázs (Barikád): Úton Európába
    André Kertész Nagydíj - Balázs Attila (MTVA/MTI): Egy hajléktalan karácsonya

► KÜLÖNDÍJAK:

Escher Károly-díj a legjobb hírképért: Móricz-Sabján Simon (Népszabadság): Netadó tüntetés
    Munkácsi Márton-díj a legjobb kollekcióért: Hajdú D. András (szabadúszó): Menedékkérők - miskolci romák útja Svájcba
    A megyékben dolgozó legjobb fotóriporter Balázs Attila, az MTVA/MTI munkatársa lett.
    A legjobb teljesítményt nyújtó 30 év alatti fotóriporter díjat Béli Balázs (Barikád) kapta.
    33. Magyar Sajtófotó Pályázat
    A galéria megtekintéséhez kattintson a fotóra.
    Forrás: MTI | Magyar Sajtófotó

► KATEGÓRIADÍJAK:

Hír-, eseményfotó (egyedi) - Beérkezett pályaművek száma: 306
    1. hely: Móricz-Sabján Simon (Népszabadság): Netadó tüntetés
    2. hely: Koszticsák Szilárd (MTVA/MTI): Avató
    3. hely: Tuba Zoltán (szabadúszó): „Hazaáruló”

2. hely: Erdélyi Gábor (szabadúszó): Vizes válogatott

Művészet - műalkotás vagy művészeti tevékenység ábrázolása, fotóriporteri eszközökkel (egyedi) - Beérkezett pályaművek száma: 278
    1. hely: Eöri Szabó Zsolt (Nemzeti Színház Nonprofit ZRt.): Éjjeli menedékhely
    2. hely: Szabó Gábor [origo]: Győri Balett - Bolero
    3. hely: Urbán Ádám (szabadúszó): A cirkusz kulisszatitkai

Művészet - műalkotás vagy művészeti tevékenység ábrázolása, fotóriporteri eszközökkel (sorozat) - Beérkezett pályaművek száma: 103
    1. hely: Hartyányi Norbert (szabadúszó): Mr. Franz Koffer
    2. hely: Tuba Zoltán (szabadúszó): A bányából a Parlament elé - így készült a Kossuth-szobor
    3. hely: Ajpek Orsolya (index.hu): Neohippi törzs járta táncát Nógrádban

Sport (egyedi) - Beérkezett pályaművek száma: 247
    1. hely: Süveg Áron (szabadúszó): Falramászás
    2. hely: Thomas Campean (szabadúszó): Amputee football
    3. hely: Veres Viktor (Mediaworks Kiadó, Nemzeti Sport/Népszabadság): Kezes-lábas

Sport (sorozat) - Beérkezett pályaművek száma: 61
    1. hely: Mohai Balázs (MTVA/MTI): Highline a Szellemvárosban
    2. hely: Illyés Tibor (MTVA/MTI ): Asszonyok

Természet és tudomány (egyedi) - Beérkezett pályaművek száma: 437
    1. hely: Máté Bence (Bence Máté Photography, HidePhotography Inc.): Prés
    2. hely: Gódor Miklós (Elektrikó Kft ): Raktár & logisztik...
    3. hely: Vincze Bálint (MVM Paksi Atomerőmű Zrt.): Állcsúcson

Természet és tudomány (sorozat) - Beérkezett pályaművek száma: 62
    1. hely: Máté Bence (Bence Máté Photography, HidePhotography Inc.): Nagy kócsag
    2. hely: Hartyányi Norbert (szabadúszó): Fácánvadászat
    3. hely: Faragó Csaba (Rév8 Zrt.): Tiszavirágzás

Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (egyedi) - Beérkezett pályaművek száma: 284
    1. hely: Stiller Ákos (hvg): A fal mögött
    2. hely: Bődey János (index.hu): Akiket mindenhonnan kitaszít a rendszer
    3. hely: Veres Viktor (Mediaworks Kiadó Nemzeti Sport / Népszabadság): Enni vagy nem lenni

Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat) - Beérkezett pályaművek száma: 109
    1. hely: Hajdú D. András (szabadúszó): Menedékkérők - miskolci romák útja Svájcba
    2. hely: Móricz-Sabján Simon (Népszabadság): Sárvidék
    3. hely: Kallos Bea (MTVA/MTI): Zora

Bulvár, humor (egyedi vagy sorozat) - Beérkezett pályaművek száma: 195
    1. hely: Teknös Miklos (Népszabadság Zrt.): Magyar markoló gép
    1. hely: M. Schmidt János (szabadúszó): Zavarban
    3. hely: Veres Viktor (Mediaworks Kiadó Nemzeti Sport/Népszabadság): Na, ki a legerősebb?

A zsűri Emberábrázolás-portré (sorozat) kategóriában megosztott második helyet, míg Bulvár, humor kategóriában megosztott első helyet adott.